Anna Galęba
dr n. med.
Włosy, podobnie jak skóra narażone są na działanie słońca. Promienie słoneczne uszkadzają włosy doprowadzając do ich przesuszenia, rozjaśnienia i łamliwości. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do uszkodzenia struktur białkowych przez promieniowanie UV. Jest to niestety proces nieodwracalny.
Wakacje to czas relaksu, odpoczynku i zabawy. To czas kąpieli wodnych (w szczególności w wodzie słonej czy basenach chlorowanych) i kąpieli słonecznych (których ja akurat jestem wrogiem). Przed promieniami UV każdy z nas zabezpiecza skórę, ale czy pamiętamy o włosach? Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zatem chronić włosy nakryciem głowy oraz odpowiednimi kosmetykami. Doskonałą ochroną są olejki – arganowy, kokosowy i sezamowy, które zawierają antyoksydanty i stanowią naturalną ochronę przed skutkami działania promieni UV.
Często zapominamy o włosach. Przypominamy sobie o nich dopiero gdy wracamy z wakacji a nasze włosy są wypłowiałe, kruche i wyglądają bardzo źle. Wtedy najczęściej pomocy szukamy w salonie fryzjerskim. Profesjonalne maski, odżywki, ampułki, zabiegi regeneracyjne i nawilżające, które proponują nam fryzjerzy są bardzo dobre i na pewno uratują nasze włosy. Jest to jednak działanie kosmetyczne i krótkotrwałe. Warto wspomóc takie zabiegi kosmetyczne, medycznymi zabiegami rewitalizującymi włosy, które poprawiają kondycję skóry głowy i włosów, poprzez bezpośrednie działanie miejscowe na komórki.
Do takich zabiegów rewitalizujących należy mezoterapia igłowa, przeprowadzona przez lekarza medycyny estetycznej, w znieczuleniu miejscowym. Polega ona na wprowadzeniu w głąb skóry, za pomocą igły (30G, 4mm – czyli bardzo cienkiej) i strzykawki, różnego rodzaju preparatów medycznych i leków. Dzięki mezoterapii igłowej przywracamy właściwe funkcjonowanie owłosionej skóry głowy. Przywracamy prawidłowy cykl włosa, regenerujemy i odżywiamy strukturę włosa. Działamy przeciwzapalnie, regulujemy wydzielanie sebum i przywracamy prawidłowe procesy biochemiczne. Włosy są zdrowe, lśniące, bez łupieżu, grubsze, częściowo odrastają, nie łamią się, nie rozdwajają, przestają wypadać.
Lekarz medycyny estetycznej ma do wyboru doskonałe preparaty naprawcze. Są to preparaty witaminowe, mineralne, preparaty stymulujące procesy odnowy komórkowej, wzmacniające i odbudowujące strukturę włosa. Lekarz medycyny estetycznej w zależności od problemu dobiera odpowiedni preparat lub tworzy indywidualny koktajl. W preparatach medycznych, które aplikuje lekarz, znajdują się najczęściej:
- Minoksydyl – który odpowiada za przyłączanie cysteiny do mieszków włosowych, co powoduje wydłużenie anagenu (okresu wzrostu włosa), również sprzyja uwalnianiu adenozyny, która stymuluje receptory na poziomie komórek brodawki włosa.
- Dexpanthenol – w organizmie łatwo ulega utlenieniu do witaminy B5, która jest składnikiem CoA, a ten wpływa na regenerację i odżywienie struktury włosa. Po zastosowaniu tego preparatu następuje poprawa kondycji owłosionej skóry głowy, stymulacja wzrostu włosów oraz zapobieganie ich wypadaniu.
- Biotyna – znana jako witamina B8 lub witamina H. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek. Biotyna stymuluje metabolizm komórkowy, tym samym zwiększa biodostępność innych substancji aktywnych dostarczanych w głąb skóry. Wpływa na właściwe funkcjonowanie owłosionej skóry głowy i zapobiega wypadaniu włosów.
- Polinukleotydy – uwalniają adenozynę, ułatwiają aktywację komórek brodawki skórnej, zwiększają syntezę licznych protein i czynników wzrostu ważnych dla trofizmu owłosionej skóry głowy.
- Oligoelementy – tu głównie Zn, który wykazuje działanie przeciwzapalne i regulujące wydzielanie sebum. Po zastosowaniu następuje redukcja łojotoku skóry głowy i regulacja pracy gruczołów łojowych.
Poza tym w ampułkach znajdują się dodatkowo aminokwasy, kwasy nukleinowe, peptydy biomimetyczne i czynniki redukujące.
Mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy może być stosowana profilaktycznie lub leczniczo. To dobra inwestycja w wygląd i zdrowie naszych włosów oraz skórę głowy. Zastosowanie serii zabiegów (optymalnie 3-4 zabiegi przed wakacjami i 3-4 zabiegi po wakacjach, każdy zabieg powinien być przeprowadzany co 2 tyg.), nie tylko przywróci zdrowie i dobry wygląd włosom, ale zadziała również profilaktycznie. W ten sposób zabezpieczamy włosy przed latem (i skutkami, które się z nim wiążą), a po wakacjach poprawiamy ich kondycję oraz leczymy skutki promieniowania UV, chloru, słonej wody czy wiatru (jeśli wystąpiły). Zatem jako lekarz medycyny estetycznej uważam, że warto zastanowić się nad skorzystaniem z takich zabiegów, z myślą o poprawie własnego wyglądu i samopoczucia.