Zabiegi endermologii cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – to jedna z najbardziej skutecznych bezinwazyjnych metod walki z cellulitem i kształtowania sylwetki.

Pomysłodawcą pierwszego urządzenia do endermologii jest Francuz Louis Paul Guitay, który przed laty uległ wypadkowi na motocyklu. Aby przyspieszyć gojenie blizn powypadkowych poddawał się manualnym masażom. Było to jednak dla masażystów bardzo pracochłonne zajęcie, stąd pomysł na skonstruowanie maszyny, która wykona masaż mocniej, dokładniej i szybciej niż ręce masażysty. Endermologia świetnie sprawdzała się w terapii blizn. Po pewnym czasie okazało się, że działa też antycellulitowo i redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej. W 1986 roku Endermologie LPG została opatentowana.

Urządzenie do endermologii wykorzystuje specjalną głowicę, która zasysa fałd skóry i tkanki podskórnej, by następnie ruchome rolki mogły go rozmasować. W zależności od zastosowanego programu rolki poruszają się w kilku kierunkach, z różną prędkością. Proces ten uzupełnia podciśnienie, które może być ciągłe lub rytmicznie zmienne. Parametry te oraz wielkość używanych głowic dobiera się indywidualnie w zależności od odczuć pacjenta oraz okolicy ciała poddawanej masażowi.

Endermologia usprawnia krążenie krwi i chłonki, co przekłada się na przyspieszenie usuwania produktów przemiany materii. Mechaniczna stymulacja tkanki wywołuje głęboką biologiczną reakcję: lipolizę (proces rozkładu tłuszczu) oraz wzrost produkcji włókien budulcowych skóry – kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za gładkość, jędrność i sprężystość skóry.

Najnowsze urządzenia do endermologii wyposażone są w głowice do masażu twarzy – tzw. techniki Endermolift. Klapki głowicy poruszają się z regulowaną częstotliwością, podszczypując skórę, a ich ruch wymuszany jest przez podciśnienie, którego poziom ustala się indywidualnie w zależności od wrażliwości i potrzeb skóry. Endermolift jest naturalnym, nieinwazyjnym zabiegiem przeciwstarzeniowym, polecanym już po 25. roku życia, gdy w skórze spada aktywność fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Endermologia poprzez mechaniczną stymulację tych komórek , pobudza je do pracy. Ma też świetne działanie drenujące, dzięki czemu usuwa obrzęki. Efektem jest wygładzenie zmarszczek i linii, wymodelowanie konturów twarzy oraz ujędrnienie i rozświetlenie cery.

Dla zintensyfikowania efektów endermologii w trakcie kuracji zaleca się stosowanie specjalnych kosmetyków LPG. Do pielęgnacji skóry twarzy dedykowane są preparaty chroniące skórę przed niekorzystnym działaniem środowiska oraz redukujące oznaki starzenia, a do pielęgnacji ciała preparaty antycellulitowe, zwalczające lokalne otłuszczenia oraz stymulujące naturalną aktywność komórkową.

Przeciwwskazania do zabiegów endermologii na ciało to: ciąża, nowotwór, infekcje, stany zapalne naczyń, zażywanie leków rozrzedzających krew, zabiegi chirurgiczne przeprowadzone w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegów endermologii na twarz to: bielactwo, infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, trądzik różowaty ,intensywne zabiegi złuszczające wykonane w ciągu ostatniego miesiąca, botoks wstrzyknięty w przeciągu ostatnich 4 miesięcy.

Ponad 85 badań naukowych potwierdza działanie endermologii, a każdego dnia ponad 100 tys. osób na całym świecie korzysta z tych zabiegów.