fbpx

Anna Galęba

dr n. med.

Istnieje wiele metod w medycynie estetycznej czy chirurgii plastycznej dzięki, którym możemy wspomóc swój wygląd. Jednym z takich rozwiązań jest laser Fraxel Dual. Jest to najnowsze osiągnięcie techniki laserowej, stosowanej w celu intensywnej regeneracji skóry. Efektem działania jest odmłodzenie skóry i wygładzenie zmarszczek. Jest również stosowany w celu likwidacji blizn (potrądzikowych, pooperacyjnych), rozstępów, wiotkości skóry (w tym po ciąży), rozszerzonych porów, rogowacenia słonecznego, czy różnego rodzaju przebarwień (w tym melasmy).

Laser Fraxel Dual emituje światło o dwóch długościach fali 1550 nm (laser erbowy, działanie głębokie) i 1927 nm (laser tulowy, działanie powierzchniowe). Dlatego lekarz, w zależności od postawionej diagnozy, może precyzyjniej dobrać parametry do zabiegu. Laser Fraxel Dual nie naświetla jednorodnie całej powierzchni skóry, tylko ją „dziurkuje” fragmentarycznie (fractional – stąd nazwa), za pomocą tysięcy mikroskopijnych „igieł”. Impulsy lasera wnikają w skórę, w odpowiedniej odległości, dzięki której nie wywołują oparzeń. Powstają liczne, mikroskopowe, punktowe uszkodzenia skóry otoczone fragmentem nieuszkodzonej tkanki. W ten sposób dochodzi do szybkiej regeneracji skóry. Następuje wymiana komórek starych wiekiem lub uszkodzonych chorobowo na nowe, zdrowe komórki.

Główna różnica w działaniu pomiędzy laserem Fraxel a innymi laserami frakcyjnymi polega na tym, że w laserze Fraxel Dual po pierwsze mamy do czynienia z dwoma odrębnymi laserami, które można wybierać zamiennie do zabiegu (i działać na różnych głębokościach), a po drugie w jednorodny i bardzo precyzyjny sposób pokrywamy otworkami obszar leczonej skóry, gdzie w innych laserach, w których stosuje się technikę stemplowania, ten równomierny efekt trudniej jest uzyskać.

Laser Fraxel Dual posiada certyfikat FDA (Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności – Food and Drug Administration), który świadczy o tym, że takie zabiegi są bezpieczne i skuteczne. Zabiegi musiały zostać poparte licznymi badaniami naukowymi i opublikowane w prestiżowych, punktowanych gazetach medycznych. Oczywiście zdarzają się powikłania. Jak w każdym innym zabiegu estetycznym czy chirurgicznym, jednak nie są one częste i trwałe.

Zabieg niestety jest bolesny, dlatego przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kremu EMLA, oraz schładza powierzchnię skóry przy użyciu cooler’a. Bezpośrednio po zabiegu jest zaczerwienienie i często obrzęk. Skóra bywa sucha i napięta. Może pojawić się pieczenie i świąd. Taki stan utrzymuje się najczęściej 1-3 dni i pojawia się drobnopłatowe złuszczanie naskórka. Może również dojść do zbrązowienia naskórka, które utrzymuje się zwykle do 2 tygodni. Nie opisano, jak dotąd, żadnych trwałych działań niepożądanych jak blizny czy uciążliwe infekcje. W przypadkach bardziej intensywnych zabiegów mogą pojawić się niewielkie pęcherze (szybko ustępują) i/lub czasowe przebarwienia (utrzymujące się do kilku miesięcy, zazwyczaj 3). Zalecane jest powtórzenie zabiegu, w celu wzmocnienia pożądanych efektów, zazwyczaj 2-3 zabiegi co 2-6 tygodni. W przypadku leczenia blizn, rozstępów i wiotkości skóry spowodowanej np.: przebytą ciążą, ilość zabiegów jest większa. Każda sesja trwa od 10 do 45 minut, w zależności od powierzchni obszaru poddawanego zabiegowi. Ostateczne efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach. Skóra potrzebuje czasu na wytworzenie nowego kolagenu.

Jest kilka przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Należą do nich m.in.: ciąża, laktacja, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, nowotwory skóry, terapia doustna lekami (np.: izotretynoiną, steroidami, tetracyklinami; zalecane jest również by zioła takie jak: dziurawiec czy nagietek przestać używać do 3 tygodni przed zabiegiem), przewlekłe zapalne dermatozy (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca), świeża opalenizna (miesiąc przed zabiegiem), skłonność do powstawania bliznowców (keloidów). Również należy miesiąc przed zabiegiem odstawić kremy zawierające retinol czy kwas glikolowy. Przerosłe blizny i keloidy nie kwalifikują się do zabiegu laserem Fraxel Dual.

Po zabiegu większość pacjentów może podjąć normalną aktywność. Czasami rekonwalescencja społeczna wynosi nawet tydzień, jednak zazwyczaj około 2 dni. Jest kilka zasad, które należy przestrzegać, które oczywiście przekazuje pacjentowi lekarz: należy nawilżać skórę łagodnymi kremami nawilżającymi i regenerującymi naskórek (kilka razy dziennie); nie stosować mydła, spirytusu ani toników na bazie alkoholu; nie należy wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub szorstkim ręcznikiem (należy delikatnie osuszać twarz); stosować kremy z filtrami ochronnymi (SPF 50+, minimum 1 m-c, najlepiej 3 m-ce); należy unikać czynników doprowadzających do rozszerzenia naczyń krwionośnych (np. intensywne ćwiczenia fizyczne, sauna) i słońca (do 3 m-cy). W przypadku uszkodzonej skóry należy unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsca (przez ok. 4-5 dni), w pozostałych przypadkach makijaż można nałożyć następnego dnia. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który przepisze receptę na odpowiednie leki (np.: maści z antybiotykiem w przypadkach pojawienia się na skórze strupków, czy łagodnych maści sterydowych przy bardzo nasilonym świądzie itd.). Zalecana jest wizyta kontrolna, w celu oceny efektów zabiegu i ewentualne wskazanie do dalszego leczenia.

Efekty, które uzyskuje się po leczeniu laserem Fraxel Dual są wysoce zadowalające i dla pacjentów i dla lekarza, dlatego ze względu na wysoką skuteczność i niewielki stopień uciążliwości dla pacjenta, oraz niewielką ilość powikłań, zabiegi te można nazwać złotym standardem laseroterapii estetycznej.